DIETA, RADY PRAKTYCZNE, WIARA

Post a dieta ?

Czym jest post, a czym post nie jest? Post jest rozumiany jako powstrzymywanie się od pewnych pokarmów w celach religijnych, a właściwie bardziej pokutnych (jak wskazuje na to Katechizm Kościoła Katolickiego).

Ale post to nie tylko powstrzymywanie się od pokarmów, to może być dieta lub głodówka. Post daje niesamowitą siłę duchową. Celem postu duchowego jest więc oczyszczenie ( z siebie), usprawnienie kanału przekazu w kontaktach z Bogiem, wyciszenie organizmu i wreszcie zrobienie miejsca na nowe dobre rzeczy w naszym życiu: nowe związki, nowe decyzje, nowe myśli… Kiedy oddalasz od siebie sprawy cielesne, wtedy łatwiej jest przybliżyć się do świata duchowego i rozpoznać to ciche stukanie w naszym sercu.

Autor książki „Post” Jentezen Franklin tak pięknie pisze: „Duchowa dyscyplina postu uwalnia namaszczenie, łaskę i błogosławieństwo Boże w życiu ludzi wierzących”. Post bowiem w celach duchowych przybliża nas do Boga, tworząc tę jedną jedyną najważniejszą relację naszego życia żywą, prawdziwą. Relacja ta daje spełnienie pragnień serca i dzięki niej odzyskujemy spokój wewnętrzny.

„Post jest sekretnym źródłem mocy, które wielu ludzi lekceważy” (tamże)

Dodaj komentarz