CIAŁO, ZDROWIE

Jak dotlenić organizm?

Bez jedzenia przeżyjesz ok. 40 dni, bez wody 4 dni, bez tlenu ok. 4 minuty.

I wtedy wziął Bóg człowieka i ulepił go z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia i stał się człowiek istotą żywą. Jesteśmy z prochu ziemi minerałów z tych samych składników, z tej samej materii nieożywionej. Co różni to co żywe od tego co martwe?

Co odróżnia to co się rusza od tego co jest w bezruchu?

Tym czymś jest tlen, to powietrze, które Bóg tchnął w nasze życie. To nas odróżnia jak wszystkie istoty żywe. Ciało człowieka składa się z bilionów komórek, każda z nich potrzebuje tlenu, odpowiedniej ilości i jakości tlenu, żeby mogła żyć  i produktowa energię

W naszych komórkach są mitochondria. To one zamieniają tlen na energię życiową, ale mogą to zrobić prawidłowo, o ile dostaną wystarczająca ilość tlenu. Jeśli go nie dostaną to czujemy się ospali, zmęczeni, po prostu tej energii jest za mało. W każdej chwili do naszych komórek są dostarczane tlen a wraz z nim substancje odżywcze.

Tlen jest dostarczany z płuc, a substancje odżywcze są dostarczane z układu pokarmowego i później przez krew do każdej komórki i tam są zamieniane na nasza energię życiową, energię, która um0żliwia nam sprawne poruszanie się i życie.

Podczas tego procesu jest też produkowana silna substancja- dwutlenek węgla, który jest silnie toksyczny i musi być z organizmu wydalony. Jest on wydzielany na zewnątrz i musi być wydalony. Jeśli nie jest wydalony to nas dosłownie zatruwa, zakwasza nasz organizm, a w środowisku kwaśnym, wiadomo, rozwijają się choroby, w tym choroba nowotworowa. Oznacza to, że musimy się ruszać, żeby dostarczyć naszemu organizmowi tlenu i umożliwić mu pozbycie się substancji zbędnych.

 Jakość powietrza , którym oddychamy i jakość żywności, którą spożywamy, wraz z odpowiednią ilością ćwiczeń i odpowiednią efektywnością systemu oczyszczania determinuje jakość naszych komórek , jakość naszego zdrowia. 

 

Kilka faktów na temat tlenu:

Jakość tlenu, który wdychamy determinuje jakość naszego zdrowia, oddychanie czystym powietrzem determinuje jakość naszego życia natomiast oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skraca nasze życie.

Nasz mózg potrzebuje duże ilości tlenu alby sprawnie funkcjonował, obniżenie jakości powietrza poprzez palenie, wdychanie zanieczyszczonego powietrza lub siedzący tryb życia, powoduje, że drastycznie zmniejszają się nasze zdolności mentalne i to powoduje spowolnienie naszego mózgu. Odcięcie dostarczania tlenu na krótką chwilę np. podczas wylewu może spowodować to, że część naszego mózgu obumrze.

Zwiększenie zaopatrzenia komórek ciała w tlen powoduje zwiększenie energii w naszym życiu, pomaga nam być mentalnie i emocjonalnie sprawniejszymi, jesteśmy szczęśliwi i optymistyczni, gdy tego tlenu brakuje jesteśmy znużeni, zmęczeni i nic nam się nie chce.

Gdy mamy dużo tlenu nie rozwijają się choroby, bo wszystkie wirusy, bakterie, mikroby rozwijają się najlepiej w środowisku beztlenowym, gdy dostarczamy tlenu to powoduje, że choroba się nie rozprzestrzenia i bakterie nie mają szansy na rozwój i jesteśmy zdrowsi.

 

Jak możemy dotlenić nasz organizm? Jak zadbać o to, żeby dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu?

  • wyjść na spacer, biegać, dotlenić się, zrobić kilka głębszych wdechów,
  • gdy siedzimy długo przy biurku, w stresie oddychamy płytko, naucz się głębszego oddychania,
  • spać przy otwartym oknie, jeśli na to pogoda pozwala, to ważne, żeby się zregenerować popdszas snu ,
  • niestety paleniem papierosów blokujemy dostarczenie hemoglobiny do krwioobiegu , dlatego warto jest NIE palić, wiem, że to trudne, bo  sam rzucałem palenie kilka razy, po trochu, ale nic mi się nie udawało, i wtedy właśnie przyszedł mi z pomocą MÓJ WŁASNY MOTYWATOR. I rzuciłem  palenie w jednej chwili.

 

Wszystkie ćwiczenia na powietrzu zwiększają dostarczenie tlenu do naszego ciała.

W ośrodku, gdzie my prowadzimy zajęcia, dbamy o to, by każdego dnia być co najmniej 2 godziny na powietrzu: mamy gimnastykę z rana i po południu Nordic Walking.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie  dobrej jakości preparatu zawierającego chlorofil, który nie tylko dotlenia nasz organizm, ale również odkwasza. Dzięki temu możemy od razu poczuć efekt w postaci przypływu energii, jaśniejszego umysłu i nie potrzeba wtedy pić kawy, niekiedy zrezygnować z niej zupełnie, no chyba, że ktoś lubi:-)) 

Niestety na rynku nie ma zbyt dużego wyboru. Dlatego trzeba szukać w zaufanych sklepach. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby produkt był oczywiście 100% naturalny i niegotowany- niepasteryzowany, bo taki traci praktycznie większość tego, co wartościowe i zostaje… butelka. A za butelkę nie warto płacić:-)) aż tyle:-))